Защо не работи Вашата имейл маркетинг кампания?
1. Купуване на имейл листи.
Купуването на имейл листи е лоша идея поради следните причини:
- Вероятно ще влезете в черния списък на интернет доставчика си
- Ще бъдете регистриран като спамър от тези, на които пращате писма
- Ще влезете в черните списъци на доставчиците на имейл услуги
Какви са най-подходящите начини за набиране на мейли по естествен път?
- Форма за регистрация с опция opt in. Лесно може да я създадете с различни инструменти, например AWeber и да я вържете с Facebook.
- Hello Bar – с тази функция може да промотирате не само нов продукт или услуга, но и да дадете връзка към регистрационна форма.
- Предоставяне на безплатен продукт или услуга. Дайте възможност на посетителите срещу безплатно изтегляне на приложение или електронна книга, да се регистрират за Вашите бюлетини.
- Регистрационна форма в края на статия или новина.
- Lightbox – това е pop up форма за регистрация, която може да увеличи регистрациите. Задължително е да има видим „Х” в горния десен ъгъл за лесно затваряне.
- Създаване на отделна целева страница с провокиращ текст. Важно е посетителят да научи какво получава когато се регистрира за бюлетините Ви.
2. Фокусиране върху количеството, а не върху качеството.
Не винаги големия списък с мейли е добро решение. Той се управлява трудно и включва голяма група от хора с различни интереси. Ако изчистите списъка си наполовина, може да се окаже че ще увеличите коефициента на кликване. Всичко е в ангажирането.
Ето как може да поддържате активни потребители:
- Периодично изпращайте кампании за потвърждение – дали записаните потребители, все още желаят да получават Вашите бюлетини.
- Предлагайте опции за честота на получаване.
- Сегментирайте списъците – географски или демографски по възраст, доход, професия.
3. Пропускане на задаване на предварителни очаквания.
Още с първия имейл, регистрирания потребител трябва да получи съобщение където ясно се посочва какво съдържание ще получава, колко често и в каква форма. Спазвайте предварително дадените обещания за вида и съдържането на бюлетините.
4. Гледане само коефициента на отваряне на писмата.
Много често отварянето на писмото не се отчита правилно. Важни са и останалите метрики – коефициент на кликване, коефициент на напускане, отписани потребители.
5. Писане на отегчително съдържание.
Стремете се да бъдете полезни за потребителите си. Покажете че ги уважавате.
И накрая, не е лесно да се направи добър имейл бюлетин, но с постоянство и ангажираност и следене на обратната връзка, ще постигнете добри резултати само за няколко месеца.
Публикувано на 12.12.2011