Да се носиш по течението в интернет. Може ли да не полагаш никакви усилия за своето интернет присъствие и да постигаш резултат?
Ето някои мои наблюдения от последните години за някои грешни разбирания за фирмения уеб сайт и рекламата в интернет.
- Уеб сайтът е нещо което трябва да се отхвърли като задача и после може с години да не се променя.
Грешен подход, който се среща почти при 70% от фирмите. Може ли една фирма да не се променя, може ли само някои нейни части да се променят, а други не? Всичко трябва да бъде в синхрон – нови продукти, нови услуги, нов подход към клиентите. Това трябва да бъде изявено и във фирмения уеб сайт – ново съдържание, функционалности, дизайн.
- Аз знам всичко, няма какво повече да науча за своето интернет присъствие.
Практиката показва че това не е така, технологиите и тенденциите в интернет са толкова динамични, че никой не може да знае всичко. Това че някой знае повече от някой друг, не значи че знае много.
- Работа на парче – основен проблем. Представянето в интернет трябва да е комплексно:
- по отношение на фирмения уебсайт – дизайн, уникално съдържание, структура, обновяване на съдържанието.
Тук основната грешка е работата на парче – дали може старият сайт с някаква модификация да заработи добре. Истината е че в повечето случаи това не може да се получи. Може ли като смените една износена част на старата си кола, тя да заработи като нова?
- по отношение на интернет рекламата и генерирането на трафик към сайта – акцентирането само на един подход – SEO, Google adwords, социални мрежи, имейл маркетинг, каталожни сайтове, банер реклама. За различните продукти и услуги, за различните типове клиенти са подходящи различни рекламни форми.
- липса на връзка между реклама и съдържанието на сайт. Конкретната реклама винаги трябва да води към конкретна целева страница.
- Липса на обратна връзка. Много фирми все още не проследяват резултатите от присъствието с в интернет – посещения, запитвания и продажби.
- Предоверяване на различни „експерти”. За да откриете фалшивите експерти им задавайте конкретни въпроси:
- Защо трябва да избера точно тази форма на реклама?
- Как ще проследим резултата?
- Ще имам ли директен достъп до статистиката от кампанията?
- Защо цената Ви е по-ниска с пъти от тази на другите Ви колеги – какво няма да ни предложите?
- Защо цената Ви е по-висока от цената на другите Ви колеги – какво повече предлагате?
В заключение – не бива да се носим по течението в нито една област, а още повече в интернет, който е изключително динамичен. Правете постоянно малки подобрения по сайта си. Въвеждайте ново съдържание и обновявайте старото. На 2-3 години трябва да се променя изцяло дизайна и структурата на сайта. Проследявайте ефекта от всяка интернет реклама и променяйте подхода.
И най-накрая не отлагайте - ето една предишна наша статия за това кога е най-удачно да се направи нов сайт. Нека Новата година започне с нов подход към уеб, и по отношение на сайта Ви и по отношение на интернете рекламата.
Публикувано на 14.12.2011