Дизайн на интернет сайтове за мобилни устройства - първа част
1. Програмен език
За създаването на мобилен интернет сайт могат да се ползват няколко различни програмни езици. Трябва да изберете този, който е най-подходящ за вашите потребители, и да се придържате към него.
WML
В ранните дни на мобилните уеб устройства единственият начин за сърфиране в мобилния интернет бе браузването на WAP (Wireless Application Protocol) сайтове. Тези сайтове използват WML (Wireless Markup Language) за основен маркиращ език, който от своя страна е базиран на XML. За наше щастие WML вече е изместен от няколко по-нови технологии и ако едва в момента навлизате в мобилния интернет, можете напълно да игнорирате WML. WML се използва най-вече от остарели системи и от сайтове, които специално са насочени към потребителите с устройства отпреди 6 и повече години. Една потенциална група потребители, които все още използват WML браузъри, са тези в развиващите се страни. Затова ако Вашият бизнес е насочен именно към този пазарен сегмент, WML може би ще е най-доброто решение за Вас.
XHTML
За по-голямата част от сайтовете можем напълно да игнорираме WML и да използваме програмния език, с който най-вероятно сме най-добре запознати – XHTML.
Повечето браузъри в днешните мобилни телефони разпознават отлично XHTML . Мобилните телефони работят с две версии на HTML:
* XHTML – това е същият език, използван от браузърите в десктоп компютрите
* XHTML-MP – MP тук означава мобилен профил
Разликата между тези два езика е, че XHTML-MP се състои от по-малък брой елементи и съдържа по-строги ограничения. Причината за различията е в улесняването за мобилните устройства за четене и изобразяване на уеб документите, но писането на страници на езика XHTML-MP не се отличава значително от програмирането на стандартен XHTML.
2. Размерите
След като плазмените и HD-телевизорите навлязоха на пазара, телевизионните компании започнаха да изпитват трудности с това, къде да поставят логото си и останалите надписи. По-рано те знаеха, че всички телевизионни приемници са с еднакви относителни размери. Сега те се опитват да овладеят положението с богатия асортимент от телевизионни резолюции и размери.
Разбира се в мобилния свят този проблем е още по-сериозен. Тук не само трябва да се предвидят различните размери на екраните и резолюциите, но също така и различните форми. Най-често срещаните размери на екраните на мобилните телефони могат да бъдат категоризирани в следните групи плюс/минус няколко пиксела:
* 128 х 160
* 176 х 220
* 240 х 320
* 320 х 480
Познаването на тези размери на екраните ще Ви помогне да оптимизирате част от съдържанието си, но въпреки всичко най-добре е да запазвате съдържанието си в минимален обем и то да бъде колкото може по-линейно. Не забравяйте, че на мобилните телефони няма мишка, така че не можете да искате от потребителите да прескачат към различни части на страницата.
Iphone и Интернет таблет срещу старите телефони със зелен екран
Има няколко изключения от нормата в пазара на мобилни телефони. Това са или най-новите устройства като iPhone или Интернет таблетите на Нокия, или старите монохромни устройства със зелен екран като например Nokia 3310.
Старите мобилни телефони имат няколко ограничения, включително резолюцията и силно ограничената възможност за изобразяване на XHTML документи. В другия край на спектъра са най-съвременните устройства, които често имат възможности, сравними с десктоп компютрите.
Website.bg предлага отделен план, специализиран само за мобилни сайтове, които сами можете да създавате и управлявате за броени минути:
http://website.bg/public/prices
Вижте: Дизайн на интернет сайтове за мобилни устройства - втора част
Публикувано на 03.05.2011