Как Google оценява качественото съдържание?
Но по какъв начин търсачките идентифицират качествено съдържание?
Последващите ъпдейти на алгоритъма на Google, които достигат своята връхна точка с пуснатия наскоро Панда 4.1, целят да усъвършенстват резултатите, така че те да отговорят на целта на търсенето и да осигурят възможно най-разбираемия, достъпен и добре написан отговор.
Казано по-просто, Google и другите търсачки винаги търсят оригинално качествено съдържание и стават все по-добри в това да откриват и да не взимат предвид страници, които се опитват да измамят системата.
Например преструктурирането на алгоритъма Колибри през 2013 г. дава възможност на Google по-добре да разбира значението зад търсенията, както и семантиката на съдържанието.
Така възниква въпросът на какво трябва да обърнете внимание, ако искате да създадете съдържание, което търсачките ще отчетат като висококачествено? Ето 5 ключови фактора, които могат да се открият:
1. Холистично съдържание
Съдържанието не трябва просто да е фокусирано върху оптимизацията по отделни ключови думи, а изчерпателно да покрива темата и да е базирано на тематични клъстери, отделни теми или тематични области, които се въртят около ключовите думи, и разнообразие от свързани думи за търсене.
Тази промяна се дължи на промяната в алгоритъма Колибри. Преминаването към семантично търсене означава, че Google вече може много по-добре да разбере какво е намерението на търсещия, когато въвежда думата за търсене.
По тази причина е необходимо фирмите да включат тематични клъстери, за да бъде съдържанието холистично и същевременно да го направят по-уместно за потребители, които имат различни цели на търсене.
Добър начин да се постигне това е съдържанието да се разглежда от гледна точка на т. нар. доказани термини на търсене (proof terms) и уместни термини на търсене (relevant terms), тъй като и едните, и другите имат силен положителен ефект върху класирането на предни позиции в Google.
Например, ако се търси фраза като „iPhone 6 plus“, доказаните термини на търсене като „ Apple“ или „мобилен“ са думи, които са тясно свързани с основната ключова фраза и има голяма вероятност да се появят заедно с нея.
Уместни термини на търсене като „огъване“ или „размер на екрана“ са малко по-отдалечени и са част от по-малък клъстер на съдържание, но също са важни.
2. Дължина на текста на страницата
Когато през 2012 г. са анализирани факторите, свързани с доброто класиране на страници в Google, е имало по-голям брой думи с отрицателно съотношение на страница.
Това вече се промени през 2013 г., като тенденцията продължава.
Очевидно не става въпрос за това да се пишат повече думи. Търсачките искат качествено съдържание, което е уместно и съдържа тематични клъстери, а не отделни ключови думи, между които няма връзка.
3. Четимост на рекламния текст на страницата
Като част от целта да се дават полезни резултати, Google взима предвид и четимостта на текста, или колко лесно или трудно се четат дадени страници.
Методът за оценка на четимостта на Флеш анализира дължината на думи и изречения, за да оцени четимостта на съдържанието.
Скалата варира от 0 (трудно) до 100 (лесно), като добре класираните страници получават средно 73/74. Съдържанието, което е между 60-70, е лесно разбираемо за 13-15-годишни ученици.
Следователно уеб съдържание, което има за цел да се хареса на аудитория от неспециалисти, трябва да се чете лесно и да е недвусмислено, за да се класира добре.
За по-специфични търсения, покриващи академични теми, резултатите може да са малко по-различни. Следователно е важно да се създава съдържание, което отговаря на целта на търсене и нуждите на таргетираната потребителска група.
4. По-малко реклами на страницата
Сайтовете, които се класират на първите 30 позиции, обикновено включват по-малко реклами от средното. Резултатите показват, че интегрирането на Adlinks и Google Adsense имат отрицателно съотношение спрямо доброто класиране.
Това отразява желанието на хората да намират и четат холистично съдържание, вместо да се разсейват от реклами.
5. Наличие на изображения
Навярно снимките и клиповете не са със същата тежест като 1000 думи, но изглежда се приемат добре от Google и освен това правят една страница по-привлекателна за читателите.
Първите 10 сайта, които се класират при търсене в Google, обикновено имат някъде между 6-8 изображения на страница. Така че, ако към съдържанието има уместни изображения с високо качество, това ще помогне за по-добро класиране.
Google става все по-добър в разпознаването на качествено съдържание и последващите ъпдейти на алгоритъма ще продължават да понижават лоши и спам страници в класирането.
Ако искате да постигнете убедително и дълготрайно присъствие при търсене, редовното създаване на качествено съдържание за таргетираните аудитории трябва да е ключов фактор във вашата стратегия.
Публикувано на 10.03.2015